telefon: +36(20)338-9278, email:

Juhász Ferenc: Ős-dacfej

Él Kolozsvárott két nagy művész, két elemi
szobrász, lángoló ember, robbanó szív, örökös
termékeny mámor és szenvedés, apa és fia,
Szervátiusz Jenő és Szervátiusz Tibor.
Elfojthatatlan teremtő daccal és virágzó termékeny
mámorral, következetes konok akarattal
dolgoznak, teremtenek, teremtenek és dolgoznak,
mert tudják, hogy a teremtő munka és a teremtő
szent akarat az egyetlen lehetséges létállapot,
a fönnmaradás és a megmaradás egyetlen
reménye és szerelme. Dolgoznak kőben, fában,
fémben, szikár és puhább anyagokban, teremtenek
törékeny és feszülő, mállóbb és szikrázóbb
anyagokkal, hogy nemcsak művükben, de
hitükben és emberségükben is megmaradjanak,
hogy nép, hit, történelem, múlt és emberi
áldozat ne hamvadjon el a jövő előtt, ki ne
hamvadjon szívünkben a termékeny teremtő
akarat, hogy ne égjen szívünk és lángarcú
életünk, mint a világtér kopár dörejeiben a lüktető
árva égitestek. Mondják az egyszerűek és
megaláztatásra-szántak, mondják a megváltó -
jelöltek és ragyogni-kiválasztottak sorsát és
kegyelmét elmondják a számunkra szilárd
anyagokban, mondják Dózsa üszkös-fekete vak
arcát, a farönk-rücsök-ősi, izzó fémpánttal
koszorúzott, tűzben szétrepedt Ős-dacfejet,
mondják Dózsa tüzes rostokon, izzó rácsokon
ugráló szívét, amely lánggal szökdös és füsttel
hörög, mint égő párduc, mondják Petőfi
teremtés-titkú, faodú-szemű, fatajték-csipkés -
szempillájú, harmat-ragyogású fejét, mondják
Adyét, a zord és könyörtelen ébenfaátok-arcú
zárt próféta-fejet, mondják szenvedőket,
megalázottakat és elesetteket, mondják az emberi
világot átizzadt és verejtékkel kristályosra-átitatott
vállán cipelő nép szánalmas életét, a forradalmat
és a szenvedést, a hiteket, látomásokat, temetőket,
mondják az emberi világot vállukon hordozók
emberiség-keresztjét, s mondják a Megváltó-fiú
óriás imádkozó-sáska-csontváz jelentést,
a megváltó akarat kemény hitét, amely érc-csillag -
lángolásként, önmagát szétüvöltő kozmikus
testként a néma űrben, szívünkben, fémrücsök-
gyökér-mellkasával, fém-virágcsontváz-kezével,
és fém Tejút-lábával, diadalmasan robban és
ragyog.

(Új Írás, 1968. 9. sz.)

Szervátiusz Szalon - 2025. április 28. »

Megnyitottuk a Szalon idei évadát Szervátiusz Tibor halálának hetedik, Trianon 105. évfordulóján. Azért áprilisban emlékeztünk meg a nemzeti gyásznapról is, mert Szervátiusz Tibor művészete Trianon- fogantatású. A nyitó rendezvény ezért egy irodalmi műsor volt "Ez már feltámadás" címmel Szilágyi Enikő, kolozsvári születésű Jászai Mari-díjas, Érdemes Művész előadásában. A Szőcs Géza költő, egykori kulturális államtitkár, majd miniszterelnöki főtanácsadó által szerkesztett műsor főként erdélyi nagy írók-költők gondolatait tolmácsolta a művésznő kivételes tehetségével. Székely János, Ady Endre, Márai Sándor, Szőcs Géza, Karinthy Frigyes, Farkas Árpád szólt a közönséghez, amely sírt, nevetett, sírt és "feltámadt". - A gyász, akár egyéni, akár nemzeti, soha nem múlik el, csak körbefonja az élet - kezdte köszöntőjét Szervátiusz Klára elnök. Körbefonja az élet, ha olyan , mint egy zöld, reménytadó ág. De ha a sötét erők száraz kóróvá változtatják az életet, félő, hogy a gyász lepi azt el.. Hát, tegyünk ellene, imával, átokkal, ha kell, ellenállással!

Szervátiusz Szalon - 2024. október 17. »

Egy közszájon forgó mondás szerint a csúcson kell abbahagyni.Mi most így tettünk, bezártam a Szervátiusz Szalon ajtaját nemcsak azidei év csúcsát, de azt hiszem a létezésünk (4 év) csúcsát is jelentő Palojtay János zongoraművész koncertjével.A kivételes tehetségű, világhírű művész elkápráztatott, elbűvöltbennünket játékával, kedves , szerény egyéniségével.Kodályt, Bartókot és Debussyt játszott , valamint egy saját impovizatívművét.Jövőre veletek ugyanitt!  2024. október 17. Szervátiusz Szalon Egy közszájon forgó mondás szerint a csúcson kell abbahagyni. Mi most így tettünk, bezártam a Szervátiusz Szalon ajtaját nemcsak az idei év csúcsát , de azt hiszem a létezésünk ( 4 év) csúcsát is jelentő Palojtay János zongoraművész koncertjével. A kivételes tehetségű, világhírű művész elkápráztatott, elbűvölt bennünket játékával, kedves , szerény egyéniségével. Kodályt, Bartókot és Debussyt játszott , valamint egy saját impovizatív művét. Jövőre veletekEgy közszájon forgó mondás szerint a csúcson kell abbahagyni.Mi most így tettünk, bezártam a Szervátiusz Szalon ajtaját nemcsak azidei év csúcsát , de azt hiszem a létezésünk ( 4 év) csúcsát is jelentőPalojtay János zongoraművész koncertjével.A kivételes tehetségű, világhírű művész elkápráztatott, elbűvöltbennünket játékával, kedves , szerény egyéniségével.Kodályt, Bartókot és Debussyt játszott , valamint egy saját impovizatívművét.Jövőre veletek ugyanitt!

2024. évi Szervátiusz Jenő díj »

2024. szeptember 18., BudapestSzervátiusz Szalon,Szervátiusz-díjak átadási ünnepsége. Szervátiusz Klára köszöntője:Negyvenegy évvel ezelőtt: 1983 szeptember 15-én, a Fájdalmas Szűzanya napján távozott a földi életből Erdély nagy szobrásza Szervátiusz Jenő. Ezért tartja a Szervátiusz Alapítvány az éves díjátadását szeptemberben, s ezért gyújtottam mécsest a szobrász fényképe előtt a Szervátiusz Szalonban. Néhány pillanatig emlékeztünk rá, s a hat éve eltávozott Szervátiusz Tiborra. Majd feltettem Vörösmarty Mihály költőnk 19. században elhangzott kérdését: „Ment-e a könyvek által a világ elébb?” Ma egyértelműen azt mondhatjuk: igen. Igen! Hiszen nemcsak az elme pallérozódott általuk, de a szív, a lélek, az érzelmek is nemesedtek. A 21. század nagy kérdése: Megy-e a technológia által a világ előbb? Azt hiszem, legfeljebb az az igazság, hogy a sok - egyébként csudálatos és elképesztő találmány - által kényelmesebb és gyorsabb lesz az élet. De ez jó az embernek, az emberiségnek? A léleknek? És hová sietünk? Az elmúlás elől úgysem menekülhetünk! Záporoznának még a kérdéseim, de a művészet, a művészek miatt vagyunk most jelen. Idézzük hát ezt meg. Ezt, s a lényegét: „Van keblünkben egy szent vágy fölfelé, hogy egy különbnek, tisztábbnak, végtelennek önként hódoljunk meg, s ott keressük titkát a Nagy Névtelennek.” Két jeles művészünk, akik most átvették a Szervátiusz Jenő -díjat/ösztöndíjat keresik a válaszokat s tovább adják nekünk a titkokat: Xantus Géza a festményeivel, Fülei Balázs zongoraművész a klasszikus zene nagyjainak interpretálásával gazdagítja a lelkünket, életünket. Mert az ember önvalója ez: az Istentől való halhatatlan lélek. Pillantsatok csak Simó István - mától Szervátiusz Tibor Ösztöndíjas -, arcára s láthatjátok áradni a belső tüzet, pedig épp csak elkezdte a művészet útján való járást. És lelkünket emelték fel a zenéjükkel: Razvaljajeva Anansztázia hárfaművész és Annus Réka énekes is.Árkossy István festőművész: Xantus Géza művészetérőlDevich Márton csatornaigazgató, Bartók Rádió: Fülei Balázs zongoraművész